وام با وثیقه رمزارز چیست؟

وام با وثیقه رمزارز چیست؟

یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای فرار از کمبود نقدینگی، گرفتن وام است. بانک‌ها روش‌های سخت‌گیرانه‌ای برای ارائه وام دارند و همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از افراد، از پس تمام شرایط بانک‌ها برنیایند. با پیشرفت و گسترش روزافزون فناوری بلاکچین و استفاده از ارزهای دیجیتال، امکان گرفتن وام از طریق این ارزها به‌وجود آمده است که نه شرایط سخت‌گیرانه‌ای دارد و نه باعث از دست رفتن ارز دیجیتال شخص وام‌گیرنده می‌شود.

اکثر دارندگان ارزهای دیجیتالی مانند: بیتکوین، اتریوم و ... نگاه طولانی مدتی به سرمایه گذاری‌های خود در این بستر دارند. این افراد معمولا مایل به فروش رمزارزهای خود نیستند؛ اما علی‌رغم تمایل آن‌ها به حفظ دارایی‌هایشان، گاهی اوقات شرایط مالی و نیاز به داشتن پول نقد، سرمایه گذاران را مجبور به فروش ارزهای دیجیتال‌شان می‌کند.

وام با وثیقه رمزارز به افراد این فرصت را می‌دهد تا به جای فروش، از ارزهای دیجیتال خود به عنوان پشتوانه‌ای برای گرفتن وام استفاده کنند؛ بنابراین دارندگان رمزارزها با حفظ مالکیت دارایی‌شان از طریق گرفتن وام با وثیقه کریپتو، به پول رایج مورد نیاز خود دسترسی پیدا کرده و برای کارهای روزمره و خریدهای مهم زندگی از آن استفاده کنند.

در مدل وام‌دهی سنتی، یک بانک، موسسه‌ی اعتباری یا نوع دیگری از موسسات مالی نقش واسطه‌ای بی‌طرف را بر عهده دارند. در این سیستم‌ها وجود همین واسطه‌ها، باعث افزایش هزینه و زمان گرفتن وام می‌شود. از طرف دیگر نیاز به داشتن وثیقه‌‌هایی مانند: چک، سفته و... گرفتن وام را برای درصد زیادی از مردم غیر ممکن می‌سازد. بلاکچین هسته اصلی انقلاب FinTech است و پتانسیل این را دارد که باعث ایجاد تغییرات اساسی در تعداد زیادی از صنایع از جمله خدمات مالی و وام‌های همتا به همتا شود. مزیت اصلی استفاده از فناوری بلاکچین در وام‌های همتا به همتا، این است که می‌تواند واسطه‌ها را از روند وام‌دهی حذف کند.

کاربرد فناوری در زمینه وام

برای آشنایی با «لندتک»، ابتدا باید به معرفی فناوری «فین‌تک» بپردازیم. FinTech مخفف کلمه «Financial Technology» فناوری جدیدی است که هدف آن، بهبود بخشیدن به استفاده از خدمات مالی است. این تکنولوژی به شرکت‌ها، صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان جهت مدیریت بهتر عملکردهای مالی و فرآیندها با استفاده از نرم‌افزار و الگوریتم‌های تخصصی که در رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند استفاده می‌شود، کمک می‌کند.

فین‌تک به طور کلی به 9 زیرشاخه تقسیم می‌شود که «لندتک» یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. این عبارت نیز از ترکیب دوکلمه‌ی Lend و Technology ساخته شده و مربوط به کاربرد فناوری در حوزه وام است. به زبان ساده، لندتک پلتفرم وام دیجیتال است که در آن مشتریان می‌توانند به‌صورت آنلاین برای وام درخواست دهند و تمامی فرایندها کاملا خودکار پردازش می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی این فرآیند، عبور از موانعی است که در بیشتر مواقع از سمت بانک‌ها به متقاضیان وام‌ها تحمیل می‌شود. با استفاده از لندتک روند وام‌دهی بسیار راحت و سریع انجام می‌شود. با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال، لندتک نیز یکی از بخش‌هایی است که از این ارزها استفاده می‌کند. به این صورت که پلتفرم‌ها برای ارائه‌ی وام به متقاضیان خود، ارزهایی مانند بیت‌کوین، اتر، تتر و ... را به عنوان وثیقه دریافت کرده و پس از بازپرداخت اقساط، آن را به وام گیرنده پس خواهند داد.

وام با وثیقه کریپتو چیست و چه تاثیری روی بازار دارد؟

یکی از وعده‌های بزرگ بلاکچین و کریپتوکارنسی‌ها، کاربرد در صنعت مالی و در دسترس قرار دادن آن‌ برای همه و در همه جا است. وام‌ با وثیقه بیت‌کوین، اتر و ... یکی از مواردی است که نزدیک شدن به این هدف را نشان می‌دهد.

مانند همه وام‌های رایج، وام با وثیقه رمزارز نیز نوعی تامین مالی جمعی است که در آن، وام دهندگان با وام گیرندگان از طریق یک بستر آنلاین که به عنوان شخص ثالثِ مورد اعتماد عمل می‌کند، متصل می‌شوند.

در این نوع وام‌ها، شخص وام گیرنده رمزارزهای خود را به عنوان وثیقه به پلتفرم ارائه دهنده‌ی وام تحویل می‌دهد و سپس معادل ریالی وثیقه را به‌صورت وام دریافت می‌کند. پلتفرم‌ها بلافاصله پس از دریافت هر یک از اقساط، همان میزان وثیقه‌‌ را برای مشتری آزاد می‌کنند.

در گذشته دارندگان ارزهای دیجیتال برای استفاده از ارز خود دو انتخاب داشتند: معامله یا نگه‌داشتن.

برای دسته‌ی دوم، کریپتو کارکردی جز به اصطلاح «نشستن در کیف پول» ندارد. به طور کلی این کار استفاده‌ای سودآور از یک دارایی با ارزش نیست. با پیدایش وام‌ با وثیقه رمزارز، سودمندی این دارایی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. یک سرمایه‌گذاری ساکن سابق، اکنون می‌تواند برای وام دهندگان سود ایجاد کند و به وام گیرندگان این فرصت را می‌دهد تا بدون نیاز به شروع یک فرایند فروش، پول رایج کشورشان را دریافت کنند.

لنداپ؛ اولین پلتفرم ارائه دهنده وام با وثیقه ارز دیجیتال در ایران

با وجود نوظهور بودن فناوری بلاکچین، ارزهای دیجیتال و وام‌دهی به روش جدید، خوشبختانه این امکان در ایران وجود دارد. لنداپ مدتی است که فعالیت خود را آغاز کرده و همواره در تلاش است تا مطابق با پیشرفت‌های جهانی، آپشن‌های جدیدی برای مشتریان خود ارائه دهد. دارندگان ارزهای دیجیتال بیت‌کوین، اتر و ... می‌توانند به سادگی از این پلتفرم آنلاین وام دریافت کنند. روش کار بسیار ساده است؛ اگر از متقاضیان این نوع وام هستید، یک حساب کاربری در سایت لنداپ ایجاد کرده و سپس با واریز وثیقه خود به کیف پول‌تان در این سایت، درخواست وام بدهید. این درخواست به سرعت توسط کارشناسان ما بررسی خواهد شد و پس از تایید، می‌توانید مقدار وام یا اعتبار خرید (بسته به انتخاب خودتان) را دریافت کنید.

جمع‌بندی

وام گرفتن با وثیقه کریپتو این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بدون نیاز به فروش رمزارزتان، به ارزش ریالی بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH) یا سایر کریپتوهای خود دسترسی پیدا کنید. فناوری بلاکچین به تدریج نحوه تجارت جهانی را تغییر داده و از نظر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و پتانسیل آن، جهان را به یک انقلاب مالی سوق داده است. همچنین استفاده از رمزارزها به عنوان شکل جدیدی از وثیقه، درحال تبدیل شدن به امری رایج است و انتظار می‌رود صنعت وام دهی را به کلی تغییر دهد. با ادامه رشد صنعت کریپتو، اکوسیستم وام‌دهی به عنوان یک بخش کاملاً محوری و موفق، در جهان هوشمند آینده باقی خواهد ماند. در کوتاه مدت نیز، این اکوسیستم فرصت‌های بی‌نظیری را برای دارندگان ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند تا بتوانند نقدینگی دریافت کنند و بهره‌وری دارایی‌های خود را افزایش دهند.